Bezpečnost v systémech průmyslových strojů

Společnost Trend Micro zveřejnila aktuální výzkum systémových chyb a hrozeb z oblasti dálkového ovládání průmyslových strojů, jako jsou například jeřáby, vrtačky, hornické stroje a jiné. Tento report se věnuje tématu nedostatečného zabezpečení těžké techniky, která se díky své dlouhé životnosti, vysokým nákladům na výměnu a málo častým aktualizacím stává čím dál častěji terčem útoků hackerů, kteří jsou schopni na dálku převzít kontrolu nad strojem či předstírat jeho poruchu. Více zde.

V důsledku toho jsou jednotlivé podniky i jejich řetězce ohroženy mnoha hrozbami různého charakteru jako jsou například ztráty řiditelnosti systémů, nedostupnost systémů, výkonové ztráty, datové manipulace a ztráty, poruchy systémů s následky na zdraví, poruchy systémů s následky na životní prostředí či finanční ztráty.

Stále se velmi zapomíná na jednu charakteristickou vlastnost bezpečnosti (kybernetické a obecné): je to nikdy nekončící proces, neustálý boj mezi útočníky a obranou proti nim. Proto je z hlediska zajištění kybernetické bezpečnosti důležitá zejména vnitřní reorganizaci procesů, redefinici odpovědnostních rolí a posílení vnitrofiremní bezpečnostní kultury. I nadále platí, že nejslabším článkem bezpečnostního ekosystému je vždy člověk. Více zde.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin