Budoucnost bez hesel – pro váš účet Microsoft

123456heslo nebo 1q2w3e. To jsou některá z nejčastějších hesel. Netřeba snad dodávat, že jsou to hesla slabá a uhodnutelná. On-line služby proto obvykle vyžadují složitější heslo. Vynucují to různými způsoby – přítomností velkých písmen, zvláštních znaků nebo třeba povinnou změnou hesla každé tři měsíce.

Jenže ani to obvykle nevede k lepším heslům. Lidem to jen přidělá vrásky, heslo si někam napíšou nebo budou s mírnými obměnami pořád dokola používat jedno oblíbené heslo. A když pak nějaké službě unikne databáze přihlašovacích údajů, což se stává poměrně často, jdou hackeři najisto. Pokud opakovaně používáte stejné nebo podobné heslo, přihlásí se na něj útočníci bez větších problémů.

Microsoft: Zkuste to bez hesla

Dobrým řešením je tzv. dvoukroková autentizace. První krok je přihlášení e-mailem a heslem. Ve druhém kroku použijete nějaké další zařízení k ověření, že jste to skutečně vy.

Může jít o ověřovací SMS, kód v aplikaci nebo speciální USB klíč. Odborníci radí zapnout dvojkrokovou autentizaci všude tam, kde je to možné. Naštěstí ji umožňují skoro všechny významné služby včetně Facebooku, Gmailu, Seznamu nebo Microsoftu.
Právě Microsoft nyní však dvoukrokovou autentizaci dotáhl ještě dále. Nabízí „vynechat“ první krok – heslo – a při ověřování uživatele se zcela spolehne na jiné metody. Tedy pokud si tuto možnost nastavíte.

Microsoft už v minulosti umožnil přihlášení bez hesel firemním zákazníkům. Nyní tuto možnost nabízí všem. „Nyní si můžete ze svého účtu u Microsoftu své heslo zcela odstranit.“

Jak to funguje

Microsoft v podstatě vzal již existující možnost dvoukrokového ověření a vynechal z prvního kroku heslo. Uživatel napřed zadá jméno a pak je vyzván k tomu, aby svou identitu ověřil. Hlavní metodu ověření představuje aplikace Microsoft Authenticator (dostupná zdarma pro Android i iOS).

Přejděte dnes bez hesla pomocí několika rychlých kliknutí

Nejprve se ujistěte, že máte nainstalovanou aplikaci Microsoft Authenticator a propojenou s vaším osobním účtem Microsoft.

Dále navštivte svůj účet Microsoft , přihlaste se a zvolte Pokročilé možnosti zabezpečení . V části Další možnosti zabezpečení se zobrazí Účet bez hesla . Vyberte Zapnout .

Obrazovka Microsoft Authenticator zobrazující možnost přejít bez hesla.

Nakonec postupujte podle pokynů na obrazovce a poté schválte oznámení z aplikace Authenticator. Jakmile své schválení schválíte, vaše heslo již nebude k dispozici!

Obrazovka aplikace Microsoft Authenticator zobrazující heslo byla úspěšně odebrána.

Pokud se rozhodnete, že dáváte přednost používání hesla, můžete jej kdykoli přidat zpět do svého účtu. Ale doufám, že to zkusíte bez hesla – nemyslím si, že se budete chtít vrátit.

Použitý Zdroj: Blog Microsoft Security

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin
nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin