Češi umějí z fotky poznat, z jakého místa byla vyfocena

Výzkumná skupina CPhoto@FIT z brněnské Fakulty informačních technologií VUT dokáže pomocí geo-lokalizace z digitální fotografie stanovit pozici a orientaci fotoaparátu nebo kamery. Každá fotografie má zakódovanou přibližnou GPS souřadnici polohy, odkud byla pořízena. Díky výškovým datům o terénu, které vědci získávají z 3D digitálních modelů krajiny, mohou vědci zarovnat siluetu pořízené fotografie s tímto 3D modelem. Poté lze jednoduše určit přesnou orientaci kamery či fotoaparátu. 3D modely jsou volně přístupné pro celou planetu. Více zde.

Tato unikátní technologie je využitelná i v oboru bezpečnosti, může pomáhat při záchranných akcích, nebo při forenzní analýze, kdy je potřeba ověřit, zda opravdu fotka zachycuje to, co tvrdí její autor. Hodí se také běžným uživatelům při editaci fotek, kdy si chtějí například upravit snímky z dovolené. Brněnská technologie je kromě toho využitelná při navigaci samoříditelných automobilů nebo dronů. Skupina umí analyzovat též fotografie z měst. Více o možnostech této technologie v textu na webu VUT.

Martin Čadík a jeho tým je svým zaměřením na snímky z volné krajiny jediný v republice a se svým výzkumem patří mezi několik málo odborníků v Evropě. Spolupráce CPhoto@FIT s výzkumníky z Adobe Research navíc umožňuje doktorandům z týmu absolvovat stáž v Adobe.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin