Český startup odhaluje padělky pomocí umělé inteligence

S rozpoznáním skutečného originálu od výborného falzifikátu má mnohdy potíže nejen zkušený znalec, ale i samotný umělec. V době internetu není jednoduché zajistit pravost určitého díla, dokumentu či autorského i investičního práva. Navíc obchod s uměním, jakožto skvělou investiční příležitostí, v České republice neustále vzrůstá.

Právě proto informatici z brněnského Vysokého učení technického (VUT) vyvinuli novou počítačovou aplikaci One-Prove. Díky této aplikaci, která obsahuje rozsáhlou databázi výtvarných děl a dalších předmětů, stačí jen předmět vyfotit a systém obratem sdělí, zda jde o originál. Aplikace je natolik přesná, že od sebe rozezná nejen originál obrazu od plagiátu, ale dokonce od sebe rozliší dva stejné obrázky vytištěné na jedné tiskárně.

Cílem je vyvinout kompletní řešení založené na umělé inteligenci, které umožní chránit autorská a investiční práva, provést autorizaci zboží a následně ověřit pravost online za použití mobilních telefonů a tabletů s tím, že celý projekt je zaměřen především na boj proti falzifikátům v sektorech luxusního zboží, umění, sběratelství a právních služeb. Více zde.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin