Co čeká český eGovernment

Obrovský nárůst počtu datových schránek a jejich využití

2022 bude rokem opravdu velkých změn v digitalizaci veřejné správy a eGovernmentu.

Autor: MV ČR

Vstoupí v platnost řada zákonných ustanovení, například v zákoně o právu na digitální služby nebo v zákoně přezdívaném DEPO. Lze očekávat, že jejich dopady budou různé: u některých lze zjistit, že jejich požadavky nelze v praxi splnit nebo že jich nebylo jen dosaženo. Bude to fungovat i jinde, ale skutečné využití a dopady budou malé. Dojde ale také na změny, které by mohly mít opravdu výrazný dopad. Například zavedení povinného přijímání zpráv s poštovními údaji právnickými a obchodními jednotlivci.

A na vzdálenějším horizontu čekají ještě výraznější změny s ještě většími potenciálními dopady: například na začátku roku 2023 povinné zřízení datové schránky pro všechny podnikající fyzické osoby (všechny OSVČ). A také všem právnickým osobám, které ještě nemají. Nebo automatické vytváření datových schránek pro všechny (nepodnikající) jednotlivce, kteří na sebe prozradí, že jsou digitálně gramotní (natolik, že se mohou někam dostat prostřednictvím své veřejné digitální identity).

Mezitím již v roce 2022 postupně „získají“ další digitální práva z takzvané digitální ústavy, například právo na osvědčení o digitálním aktu, právo používat údaje, právo zaznamenávat údaje nebo tzv. legalizace elektronických podpisů. Dojde také k poměrně zásadní změně v určování, kdy a k jakým údajům v základních registrech a agendových informačních systémech má veřejná agenda přístup: dosud bylo vyžadováno zákonné oprávnění, nyní určí zápis do základního registru práv a závazky.

V příštích letech můžeme očekávat například skutečný konec rodných čísel a pravděpodobně i vznik zcela nového konceptu elektronické identifikace na principu decentralizované (suverénní) identity, bez prostředníka v tzv. národní bod (NIA), ale naopak s takzvanými evropskými peněženkami. digitální identita.

Ne, máme se na co těšit. Snad to uděláme se znalostí T602 a Wordcraft. Více podrobností poskytuje Lupa.cz

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin
nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin