Drogy bere a léky nadužívá milion Čechů, alkohol pravidelně užívá téměř půl milionu Čechů

Vláda schválila minulý měsíc Národní strategii prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním na příštích osm let. Ambicí tohoto dokumentu je posílení prevence fyzických závislostí, vytvoření kvalitních adiktologických služeb, regulace trhu s konopím, drogami a léčivými přípravky obsahujícími psychoaktivní látky. Bez povšimnutí naštěstí nezůstává ani stoupající míra psychických závislostí, mezi nimiž jednoznačně dominuje užívání internetu neboli netolismus.

Zpráva o realizaci protidrogové politiky státu, která sklízí řadu kritik, ukazuje tristní čísla nejen v nárůstech počtu uživatelů opioidů a pervitinu, ale i v počtu uživatelů konopí a závislých na alkoholu. Jedním z největších úspěchů v boji proti drogám je však pokles počtu uživatelů velice rizikového heroinu. Podle Jindřicha Vobořila, národního protidrogového koordinátora od roku 2010 do července 2018, je to jen díky tomu, že se na český trh dostala látka buprenorfin, po které lidé neumírají. Více zde.

V kontextu se snahou vlády o boj proti dogám se pak může sobotní pochod za legalizaci marihuany, na které tradičně nechyběly ani nejvýznamnější osobnosti České pirátské strany, tedy předseda Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib, jevit jako Veselý příběh z Kocourkova. Více zde.

Naproti tomu také, díky vyčerpanému pracovnímu trhu, zaměstnavatelé stále častěji tolerují alkohol a drogy na pracovišti. Pokud by firma přistoupila k výpovědi po opakovaném zjištění takového rizikového chování u svého zaměstnance, nemusí za něj najít náhradu. Důvodem je právě nízký počet adekvátních uchazečů. Užívání drog a alkoholu v zaměstnání však není pouze fenoménem nižších pozic. Naopak, díky stresujícímu prostředí, permanentním frustracím a vysokému pracovnímu nasazení tyto látky užívá třetina manažerů a specialistů. Více zde.

Víte, jak postupovat, abyste získali správné podklady pro rozhodnutí o případném postihu Vašeho zaměstnance? Využijte našich služeb a kontaktujte nás.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin