Evropský parlament chce ve vesnici třicet

Máme se na co těšit.

Maximální rychlost ve městě 30 km / h a nulová tolerance alkoholu v celé Unii. I tak by evropské silnice mohly brzy vypadat takto. Evropský parlament chce za 30 let snížit úmrtnost na silnicích na nulu.

fotka od proč kei na Odstranit splash

Podle Evropského parlamentu zemře v EU při dopravních nehodách v EU každý rok 22 700 lidí a 120 000 je vážně zraněno. Parlament se nyní snaží napravit svůj nesplněný slib snížit na polovinu počet smrtelných nehod na silnicích v letech 2010 až 2020. Úmrtí zatím kleslo „jen“ o 36%.

Europoslanci minulý týden uvedli, že překročení rychlosti bylo hlavním faktorem u 30% smrtelných nehod. Z tohoto důvodu navrhují omezit rychlost na 30 km / h v oblastech s velkým počtem chodců a cyklistů a v obytných oblastech.

Snížení nejvyšší rychlosti ve městech z „50“ na „30“ není v Evropě novinkou. V lednu 2021 zpomalil Brusel a v létě Paříž, kde platí omezení kromě velkých bulvárů. Španělsko omezuje rychlost na 30 km / h i přes všechny silnice v jednopruhových městech.

Stávající rozhodnutí Evropského parlamentu je pro členské státy nezávazné. Ukazuje pouze názory napříč politickými frakcemi a státy. Hlasování prošlo 615 hlasy proti 24 hlasům. Návrh by nyní měla posoudit Evropská komise.

To už víme

fotka od Kelsey Knight na Odstranit splash

Dalším krokem je podle Evropského parlamentu zavedení nulové tolerance alkoholu k řidičům. Pro Čechy na silnicích to není nic nového, stejně jako země jako Maďarsko, Rumunsko a Slovensko, které také nedají na volant ani jedno pivo ani sklenku vína.

Naopak všechny ostatní země Evropské unie malé množství alkoholu u řidičů tolerují. Nejčastěji jde o půl promile, což je přibližně 2,5 piva. Argument, proč alkohol na silnice nepatří, je stejný: Opilí řidiči se vyskytují u 25% smrtelných nehod.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin
nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin