Hackeři si našli způsob, jak zaútočit po telefonu.

I opatrný člověk může naletět

Ještě nikdy nebylo pro podvodníky tak snadné dostat peníze z lidí, jako je tomu dnes. Ke svým podlým trikům využívají metodu, která dokáže zamaskovat telefonní číslo tak, že vypadá jako opravdové telefonní číslo banky, ba dokonce i policie. Napálit se tak může kdokoli – i člověk, který si na podvodné praktiky dává jinak pozor.

Číslo se může tvářit jako důvěryhodné

Spousta starších lidí se počítače a brouzdání po internetu bojí. Často mají například strach, že jejich přístroj napadne zlý virus, který je okrade o celoživotní úspory uložené v bance.

Ačkoli tyto obavy mohou znít až paranoidně, jejich strachu se nedá divit. Mají zkrátka hrůzu z neznámého. Ostatně články varující před hackery se v tisku i na internetu objevují dnes a denně. Starší člověk (a nejen ten) je proto oprávněně obezřetný, když má co dočinění s počítačem a internetem.

Jenomže tento typ nebezpečí nečíhá jenom na počítači. Obzvláště obezřetní by nejen senioři, ale také lidé v produktivním věku měli být, když přijmou hovor z čísla, které se tváří jako zákaznická linka – ať už jde o banku nebo softwarovou společnost typu Microsoft.

  • Číslo si pro ověření můžete vyhledat přes Google, abyste věděli, zda je důvěryhodné, anebo ne – ani to však nemusí pomoci.

Policie radí, jak nenaletět

Před těmito podvodnými technikami Policie ČR důrazně varuje. Abyste byli více v bezpečí, myslete na těchto 9 zásad:

  1. Nereagujte na podezřelé hovory a v žádném případě nesdělujte žádné citlivé údaje ke své osobě ani bezpečnostní údaje z platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  2. Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní/autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy.
  3. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, ale třeba i e-mailovou adresu.
  4. Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do svého počítače.
  5. Sledujte a pečlivě čtěte informace od své banky v internetovém bankovnictví.
  6. Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. To platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  7. Pravidelně aktualizujte software, antivirový program, firewall.
  8. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  9. Během nebo po daném podezřelém hovoru si zaznamenejte údaje, které vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky apod.).
Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin
nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin