Jedovaté kytky v bytě: Ohrožují Vaše děti i domácí mazlíčky

Můžete mít plný byt jedovatých rostlin (o zahradě ani nemluvě) a nemusíte o tom ani vědět. Pak si stačí pořídit psa nebo kočku a najednou nechápeme, proč zvrací nebo je malátný. Totéž platí o dítěti.

Nejohroženější skupinou jsou děti od dvou do devíti let. Otravy rostlinami se týkají také dospělých, ve většině případů jde však o sebevrahy.

Ve vztahu ke zvířatům bychom měli být opatrní při pěstování rostlin, které jsou jedovaté i pro člověka. Právě u nich si můžeme být jisti, že rozhodně obsahují látky, které mohou ohrozit zdraví – když nám lidem, tak proč ne zvířeti. Nejen pro lidi, ale i pro psy a kočky nemusí být jedovatá celá rostlina, ale jen její část. Pro zvířata jsou nebezpečné druhy s trny a ostny, jako jsou kaktusy, pandanusy či pryšce, o které se mohou poranit, případně se u nich může projevit nepříjemná kožní reakce.

Co dělat v situaci, kdy dojde k otravě?

V případě otravy u člověka je nutné neprodleně zajistit lékařské ošetření, v případě požití rostliny zvířetem doporučujeme okamžitě navštívit veterináře. Lékařům usnadníte diagnostiku a zákrok tím, že přivezete část zbylých bobulovin, stonku s plody či větvičku rostliny, jejichž požití vedlo k otravě. V dnešní době může také pomoci internet, kde si rostlinu vyhledáte a porovnáte.

Seznam a popis deseti nejčastěji pěstovaných jedovatých rostlin naleznete zde.

Musíme však všechny výše uvedené informace brát trochu s rezervou. K otravám dochází sporadicky, jelikož většina rostlin, zejména pro zvířata, není atraktivní a už po prvním soustu se do další konzumace nepustí.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin