Luxusní toalety mohou nemile překvapit

Oáza věčné blaženosti, zóna klidu a celkového uvolnění. Eufemické názvy pro nástroj každodenního užívání, toaletu, značí cosi o oblibě tohoto zařízení. Jenže posezení na míse řady Satis se může snadno změnit v noční můru.

Japonská společnost Lixil se před časem rozhodla, že i mísa záchodu může být součástí luxusního vybavení domácnosti. Začala se tak intenzivně věnovat vývoji toalety, která si cenou a vybavením nezadá s novým autem. Průměrná cena jejich víceúčelové mísy je kolem 5700 amerických dolarů.

Jedná se o skutečně víceúčelové zařízení – kromě režimu automatického splachování si můžete posezení zpříjemnit přehráváním uklidňující hudby, samozřejmostí je i bidet s nastavitelnou teplotou a směrováním oplachu, a jistě potěší i automatizovaný rozprašovač osvěžující vůně.

Designéři, pravděpodobně motivovaní potřebou po co největší modernizaci kadibudky, zařadili jako součást inovací i dálkové ovládání s pomocí chytrého telefonu. V rozhraní Android teď může majitel splachovat díky aplikaci My Satis i ze vzdálených míst. Jenže právě tato podivná technická vymoženost se stala předmětem kritiky bezpečnostních techniků. Toaletu je schopen pomocí této aplikace ovládat opravdu každý. Zařízení, které komunikuje s telefonem přes bluetooth, má pevně přednastavený PIN, který nemůže být změněn, a tak každý, kdo si zmíněnou aplikaci stáhne, může záchod ovládat právě tak, jako jeho pravý majitel.

Vtipálek nebo kyber-kriminálník

„Nejde jen o náhodné vtipálky,“ varuje před zneužitím toalety Graham Cluley, bezpečnostní expert. „Dotýkáme se tu hranice kyber-zločinu. Kdokoliv může s pomocí aplikace například spustit opakované splachování, a tím třeba neúměrně zvýšit spotřebu vody v bytě právoplatného majitele. Případný útočník dokáže nečekaně sklopit kryt, spustit vysoušení, vypotřebovat celou dávku rozprašovaného vonného aerosolu, nebo uživatele opařit horkou vodou z bidetu. To všechno může značně snižovat komfort celého tak nákladného zařízení.“

„Jistě, díky omezenému bluetooth musí být takový vtipálek relativně blízko zařízení, ale bezpečnostní rizika tu přetrvávají. Od praktického vtípku je totiž skutečně jen krok k nemalým škodám na majetku či zdraví uživatelů. Návrháři těchto super-moderních luxusních zařízení by si měli uvědomit, že by podobně jako počítačoví návrháři měli vždy své výrobky připravovat s ohledem na bezpečnost uživatelů,“ dodává Clulely.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin