Online hra Bad News ukazuje hráčům, jak vznikají fake news

Dezinformace a falešné zprávy jsou jedním z nejaktuálnějších fenoménů posledních měsíců. Dokonce i papež František varoval před pokušením takzvaných fake news. Zmínil v této souvislosti biblický příběh o hadovi, který lživými argumenty zlákal Evu v ráji, aby ochutnala zakázané ovoce. Podle papeže neexistuje nic takového jako neškodná dezinformace. Naopak uvěřit v lež může mít strašlivé následky. Více zde.

Jeho výzvu k potírání „hadí taktiky“ zřejmě vyslyšeli mediální experti z univerzity v Cambridge, kteří se rozhodli brojit proti fake news s nečekanou zbraní. Je jí počítačová hra s názvem Bad News, která má lidem ukázat, jak vlastně fake news vznikají. Hráči se tak stávají dočasně tvůrci a šiřiteli dezinformací. Cílem hráče je získat co nejvíce followerů na Twitteru, aby se obsah dostal k co nejvyššímu počtu konzumentů. Více zde.

Markentingový konzultant Larry Kim nedávno dokázal, že během hodiny lze vytvořit smyšlenou zprávu, která se díky reklamě dostane až k několika tisícům lidí. I zdánlivě nepatrné zkreslení pravdy hrozí nebezpečnými dopady. Proto autoři této hry doufají, že po zahrání si Bad News získají uživatelé lepší přehled o falešných a nepravdivých zprávách a snáze je pak rozeznají.

Staňte se i vy odolnými vůči falešným zprávám, které podněcují spory, strach, paniku či rezignaci. Hrajte si.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin