Počítače v OKD napadl krypto-vir

Obětí útoku hackerů se den před Vánoci stala těžební společnost OKD. Firma proto ihned přerušila těžbu na všech činných dolech. Systém byl napaden krypto-virem a obnova systému bude časové náročná. Krypto-vir napadl na začátku měsíce i nemocnici v Benešově.

 

Firma nyní spolupracuje s počítačovými experty Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost na zlikvidování viru a znovu zprovoznění síťové infrastruktury.

Vedoucí IT oddělení poukázal, že odborníci budou muset přistoupit ke kompletní obnově dat ze záloh, stejně jako nedávno v případě benešovské nemocnice. „Nicméně podle vyjádření počítačových expertů z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude obnova časově náročnější, protože infrastruktura OKD je několikrát složitější než v případě nemocnice,“ doplnil.

„My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD,“ řekl ČTK mluvčí NÚKIB Radek Holý. Více čtěte zde.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin