Škodlivé aplikace ve službě Google Play

I když společnost Google přistoupila v loňském roce k mnoha bezpečnostním opatřením, i nadále se ve službě Google Play objevují škodlivé aplikace, které dokáží z aplikace Facebooku vykrást nejen vaše přihlašovací údaje, ale i vaše platební údaje, které se pak prodávají na černém trhu. Výzkumníci v oblasti bezpečnosti tento nový malware, který maskuje škodlivé aplikace pod rouškou běžných nástrojů (např. baterka, skener pro QR kódy, kompas), zvýšení výkonu, zábavu, životní styl či aplikace pro stahování videí, nazvali GhostTeam. Ten, kromě zmiňovaného, také cíleně a agresivně zobrazuje ve vašem zařízení vyskakovací reklamy. Nechtěným zobrazováním reklamy na pozadí udržuje napadené zařízení aktivní. Více zde.

Přestože Google oznámil, že v loňském roce odstranil 700 000 aplikací, které porušovaly pravidla pro obchod Google Play a dále tvrdí, že 99 % problémových aplikací bylo odstraněno dříve, než si je uživatelé mohli stáhnout, je jasné, že počet vyskytujících se závadných aplikací roste rychleji než celkový počet přírůstků v obchodě Google Play. Více zde.

Co se týká GhostTeam, Google ihned všechny tyto škodlivé aplikace z Google Play odstranil. Avšak nejen uživatelé, kteří si již nainstalovali takovou aplikaci by se měli raději ujistit, že mají povolenou službu Google Play Protect. Tato ochranná funkce automaticky detekuje a odstraňuje problémový obsah. Dále doporučujeme nepoužívat FB aplikaci, z mobilního telefonu přistupujte na Facebook raději prostřednictvím stránky www.facebook.com. Nic nezkazíte obezřetnějším přístupem při stahování nových aplikací do svých telefonů. Nestahujte neznáme a neprověřené aplikace, nejprve si zjistěte počet stažení a pečlivě pročtěte dostupné recenze.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin