Sledujete, kontrolujete zaměstnance? Pozor na narušení soukromí!

Ve Sbírce zákonů byla dne 14. 7. 2017 pod č. 206/2017 Sb. vyhlášena novela zákona o zaměstnanosti, zákoníku práce, zákona o inspekci práce a dalších právních předpisů, která přináší změny zejména v oblasti diskriminace, agenturního zaměstnávání, výdělečné činnosti a pracovní neschopnosti uchazečů o zaměstnání, náhradního plnění.

Nová právní úprava, která výrazně zpřísňuje postihy za neodůvodněné kontroly zaměstnanců vstoupila v platnost začátkem srpna. Firma, která pravidla poruší, riskuje vysokou pokutu. Zaměstnanec může nově požádat o „ochranu“ před špehováním Státní úřad inspekce práce (SÚIP).


Pozor na kamery na pracovištích, kontroly mailové komunikace, osobní kontroly atp.  Zaměstnanec může podat podnět na místně příslušném úřadu práce o narušení soukromí, případně o nesplnění povinnosti informování zaměstnance o rozsahu kontroly ze strany zaměstnavatele a úřad je povinen se tímto podnětem zabývat. Hrozící pokuty jsou vysoké – více zde.

Je nezbytné nastavit kontroly zaměstnanců účelně a transparentně. Máme zkušenosti s nastavením procesů kontrol u našich zákazníků. Rádi vám pomůžeme, kontakt zde.

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin