Varování před „výhodnými“ půjčkami z Nigérie

Většina z nás se již určitě setkala s klamavými e-maily z Nigérie, které slibují závratnou provizi nebo dědictví po zemřelém miliardáři bez bližšího dědice. Čím dál častěji se však setkáváme s inovovaným podvodným jednáním s nigerijskou identitou. Jedná se o podvodné půjčky na míru, které mají za cíl vylákat z oběti poplatek ve výši kolem 7000 Kč. Obětí jsou většinou lidé v tíživých finančních situacích, pro které může mít zaslání zmiňovaného poplatku fatální následky. Více zde.

Princip je jednoduchý. Oběť odepíše na extrémně výhodnou nabídku (shodou okolností z Nigérie). V krátké době je mu e-mailem zaslán dotazník, na jehož základě mu má být převedena na jeho účet slibovaná částka. Před odesláním peněz se však věc zadrhne – oběť je požádána o zaslání finančního obnosu, který by měl pokrýt manipulační/registrační/bankovní aj. poplatek. Peníze mají být zasílány neadresně osobě s falešnou identitou, která je v Nigérii zcela nedohledatelná, prostřednictvím služby Moneygram či Western Union. Tyto služby umožňují, při znalosti odpovědi na takzvanou testovací otázku, anonymní výběr peněz. Tak nelze zpětně zjistit, kdo peníze skutečně vybral.

Doporučujeme používat zdravý rozum a na podezřele výhodné nabídky půjček nereagovat a zásadně pak nezasílat do Nigérie (ale i jiných západoafrických zemí) peníze na vymyšlené poplatky. Náš tým je tu pro vás!

Sledujte nás na sociálních sítích -> Facebooklinkedin nebo sdílejte článek -> Facebooklinkedin